Opłaty notarialne
Notariuszowi, za dokonanie czynności notarialnych, przysługuje wynagrodzenie określone na podstawie umowy ze stronami, nie wyższe jednak niż maksymalne stawki taksy notarialnej właściwe dla danej czynności, określone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości. Wynagrodzenie to powiększone jest o podatek VAT w stawce 23%. Każdorazowo wynagrodzenie notariusza ustalane jest indywidualnie.
W związku z dokonywanymi czynnościami notariusz, oprócz taksy notarialnej, pobiera także podatki i opłaty na podstawie odrębnych przepisów.
Są to przede wszystkim:
- podatek od czynności cywilnoprawnych, takich jak:
- umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych,
- ustanowienie odpłatnego użytkowania i odpłatnej służebności,
- umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności – w części dotyczącej spłat lub dopłat,
- umowy darowizny,
- umowy depozytu nieprawidłowego,
- umowy pożyczki pieniędzy lub rzeczy,
- ustanowienie hipoteki,
- umowy dożywocia,
- umowy spółki.
- podatek od spadków i darowizn - w przypadku sporządzenia czynności w formie aktu notarialnego, obejmującego: umowę darowizny, nieodpłatne zniesienie współwłasności lub ugodę w tym zakresie,
- opłata sądowa – jeśli w akcie notarialnym zamieszczony został wniosek o wpis do księgi wieczystej, podlegający tej opłacie.
Zwolnienie z opłaty notarialnej
W określonych sytuacjach możliwe jest zwolnienie z opłaty notarialnej. Jeżeli ze względu na sytuację materialną, strona czynności notarialnej nie jest w stanie, bez uszczerbku dla utrzymania siebie i rodziny, zapłacić żądanego przez notariusza wynagrodzenia, może wystąpić z wnioskiem do sądu rejonowego, właściwego ze względu na jej miejsce zamieszkania, o zwolnienie – w całości lub w części – od wskazanej opłaty. Jeśli sąd uwzględni wniosek i uzna za konieczne podjęcie danej czynności notarialnej, wyznaczy notariusza do jej wykonania. W takiej sytuacji koszt czynności notarialnej ponosi Skarb Państwa.